na INTERNETU od 17. maja 2002

 

Tri price o Srbima

 

DRUGA PRICA - Na dalekoj periferiji Mostara, tamo gde se ne razaznaje gde prestaje grad, a pocinje selo, kraj same Neretve, na goloj strmini, posle akcije cišcenja terena ostala su da leže dva mrtva vojnika iz niške dobrovoljacke padobranske jedinice. Sunce je vec odskocilo i prži. Grupa njihovih drugara nervozno se dogovara u malom zaklonu kako da ih izvuce, jer s druge strane Neretve snajperisti ih drže na nišanu. Mladi momci, devetnaestogodišnjaci, rano sazreli u ratu, zbliženi kako se to samo u smrti dogada, ne žele da ostave svoje drugove. Dvojica odlucuju da krenu. Uzdaju se u spretnost, brzinu i srecu koja prati hrabre. Treci premišlja. Zove se Marko, sportista je, istreniran, brz i snažan. Poslali su ga da služi vojni rok u Negotinu, ali je sam tražio premeštaj u ovu jedinicu. Umesto šlema nosi traku oko glave, u akciji krece se panterskim skokovima, kao kakav mladi Rambo, ubeden da ga metak nece stici. Vodnik ih budno posmatra. "Šta je Marko?" - pita - " premišljaš se, hoceš li sa njima?". Ovde nema naredbi. "Naravno" - kaže Marko - "znam da ni mene drugari ne bi ostavili".
Niko nije cuo nikakav zvuk. Kao u kakvom nemom i usporenom filmu videli su samo kako se Marko trgao, prilegao i uhvatio za glavu, gotovo kad je bio nadomak zaklona. Pritrcali su, izvukli ga; rana je izgledala strašno, ali Marko je bio živ i svestan. Povezali su mu glavu, krv mu je curila ispod zavoja na celo i on je brisao nadlanicama da mu ne ide u oci. Zvali su odmah radio vezom štab da im pošalju pomoc, sanitet, helikopter. Obecali su, ali helikoptera, u tom trenutku, nije bilo. Cekali su satima. Marko je gledao u plavo hercegovacko nebo kao da ocekuje da ugleda tu pticu spasa. Kad mu se konacno ucinilo da cuje neki zvuk i da vidi snažni propeler, nebo se zatamnilo i on je još jedino osecao kako ga drugari drže za mišice. Pokušao je da ih dodirne i to je bio njegov poslednji pokret.
U bolnici u Titogradu samo su konstatovali smrt. Lekari su izašli, bio je kraj radnog vremena. U ordinaciji je ostao Marko da leži na pokretnom krevetu i kraj njega pratilac, drug iz jedinice na cijim je rukama umirao, sav u pecatima krvi na grudima i rukavima. Okretao se okolo neznajuci šta da radi. Rekli su mu da ce upravo doci neki tehnicar koji drži kljuc od mrtvacnice. Ali niko nije dolazio i on je izašao sam da ga traži. U jednoj odaji pili su kafu. "Treba mi taj i taj", rekao je vojnik. "To sam ja", rekao je jedan od prisutnih i nastavio da pije kafu. "Moj mrtav drug treba da se smesti..." "On može da saceka da popijem kafu", rekao je tehnicar. Vojnik je izvukao ogroman pištolj i zavukao coveku u usta. "Popiceš ovo umesto kafe ako odmah ne kreneš", rekao je. Ruka mu se tresla, pištolj je mogao da opali i nehotice. Tehnicar je pobledeo, ustao i krenuo bez reci. Došao je u ordinaciju i tamo stajao smeteno. " Nemam kesu", rekao je "nestale su nam". " Nadi ", rekao je vojnik.
Otišli su u grad u prodavnicu pogrebne opreme. Prodavacica je tražila novac, vojnik se opet mašio pištolja. "Pusti Zoro novac", rekao je tehnicar obazrivo kao da rukuje minom.
Sedeo sam u jednoj beogradskoj kuci, u bogato nameštenom salonu, sa ocem mrtvog Marka. "Taj tehnicar" - pricao mi je otac - "podneo je protiv vojnika prijavu. Onda je hteo da povuce prijavu, mucio se, nije mogao da spava. A onda se javio u dobrovoljce. A Markovi drugovi, kad sam ih obišao u Nišu, svi su bili pod istragom".
Mislim - rekao mi je Markov otac tiho, tiho, u mukloj tišini tog velikog zamracenog salona - mislim da su posle smrti mog sina, ti njegovi drugovi ucinili neka nedela. Mislim da su se svetili...

 


B. Radosavljevic, " Zlocini vlasti i politike " clanci i polemike, str. 279, Narodna knjiga 1997.

 

nazad na Forum