Горан Тодоровић Фаца, бивши припадник 63. падобранске бригаде Војске Србије добитник је специјалног признања за допринос развоју ваздухопловних спортова и унапређење падобранства.
Ово признање Фаци, који је последњих 15 година у инвалидским колицима, уручено је недавно у Лесковцу, за постављени светски рекорд 9. сепембра 2018. године када је у једном дану извео пет тандем скокова падобраном са висине од 6000 метара.
– Испред зграде Општинске управе у Лесковцу дочекале су ме колеге из аероклуба „Саша Митровић“. Неколико добрих момака и девојака, пилоти, једриличари, падобранци и будући професионални војници; професори, дугогодишњи школски другови окупљени да са мном поделе парче истог неба и радост, успеха за који се годинама боримо – прича Фаца.
Награду је примио из руку председника општине Лесковац, др Горана Цветковића.
– Било је дивно примити ово признање, поново бити у свом родном граду, који ме никада није заборавио, и видети ову сјајну екипу. Поносан сам што никада нисам одустао од својих снова. И захвалан свим присутним људима, који су доделу испратили невероватним аплаузом. Моје неуморно срце им је захвално и испуњено. У 2019. ме очекују нове битке и победе, и надам се још успешнијим резултатима – додаје наш саговорник.
Горан је на ареодрому у одмаралишту „Бовец“ у Словенији са својим тандем инструктором пилотом Нерц Јурчецом успешно извео пет тандем скокова падобраном чиме је оборио и светски рекорд. Фаца је том приликом у своју књижицу уписао и 1.014 скок падобраном.
– Шта рећи после 15 година инвалидитета, борбе сваког дана, на хиљаде непроспаваних ноћи и снова да ћу сам поново ходати по земљи. Срећан сам јер имам прилике да још увек обарам рекорде, винем се међу облаке и осетим живот. Све је могуће. Потребна је само жеља и воља да је остваримо. Радујем се сваком новом дану, новој прилици за следећи скок падобраном – додаје наш саговорник.
Фаца је остао у инвалидским колицима пре 15 година, после несреће која му се догодила на војном аеродрому у Нишу приликом скока са 1.200 метара, када му се умрсио падобран након чега је ударио у земљу брзином од 120 километра на час и правим чудом преживео. Пре несреће поред падобранства, бави се и спелеологијом, слободним пењањем, аплинизмом, планинарством, био је члан Горске службе спасавања, тренирао аикидо и таеквондо.
У рату је одликован медаљом за заслуге у областима одбране и безбедности III степена. Више од 40 пута је добровољно дао крв, а Војска Србије доделила му је раније специјалну награду у оквиру избора за спортисту године у ВС а награду је добио и од Ваздухопловног Савеза Србије. Горан је и први параплегичар Србије који је икада заронио.
Извор: БЛИЦ