Министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић присуствовали су данас на Миџору, на Старој планини, 19. Видовданском скупу, који је организовало Удружење ветерана 63. падобранске бригаде.
Након минута ћутања у част погинулим и између два Видовданска скупа умрлим падобранцима, присутнима се обратио министар Вулин, речима да окупљене не може назвати ветеранима, јер је то реч коју су римски легионари користили за ислуженог човека, који више није од користи.
– Не могу да вас назовем ветеранима. Могу да кажем да сте ратници, да сте борци, да сте падобранци, да сте активна резерва, али не могу да вам кажем да сте ислужени људи од којих се више не очекује ништа.
Осврнувши се на времена када „црвена беретка“ није значила много и у којима није смело да се говори о заслугама храбрих бораца и жртвама које су поднели за отаџбину, министар Вулин је поручио да једну војску не чини само њено наоружање, обука па ни опрема, већ њен морал.
– Морала не може бити ако немаш на кога да се позовеш, ако немаш на кога да се ослониш, ако немаш чиме и киме да се поносиш. Зато су плански и намерно уништавали сећање, да будуће генерације не би имале узоре, да би могле да прихвате предају.
Министар одбране захвалио је свима који су се данас окупили што посвећено чувају успомене и пазе једни на друге и поручио да зна да наша земља увек може да рачуна на њих, али и да ће они увек имати подршку Министарства одбране и захвалност своје државе и војске.
У име Удружења ветерана 63. падобранске бригаде пуковник у пензији Видоје Ковачевић поручио је да ће Удружење наставити да ради на очувању сећања на своје погинуле другове и давању подршке њиховим породицама, као и рањеним саборцима.
Ковачевић је подсетио на најзначајније активности Удружења између два Видовданска сусрета.
– Наши чланови, њих 37, потписали су донорске картице органа, а 23 члана Удружења добровољно су дала крв. На наш предлог Милорад Додик је постхумно одликовао седморицу наших погинулих падобранаца који су свој живот уградили у темељ стварања Републике Српске. У јануару смо организовали велики хуманитарни концерт на „Коларцу“, а прикупљена средства уплаћена су за фрескописање руске цркве у Београду, у знак захвалности руском народу за оно што су учинили за Храм Светог Саве – рекао је Ковачевић, споменувши још иницијативе Удружења да се по погинулим припадницима падобранске бригаде именују 22 улице у Нишу, као и учешће чланова Удружења у манифестацији „Бесмртни пук“, свечаној академији „Да се не заборави – Битка на Кошарама“ у Сава центру „.
Достојно и војнички обележили смо 24. март, дан сећања када је зликовачка НАТО алијанса бесрамно бомбардовала савезну Републику Југославију. Учествовали смо у првим редовима ешалона ветерана на војној паради одржаној поводом Дана победе 10. маја 2019. у Нишу. Двадесет и три наша припадника учествовала су у снимању документарно-играни филма „Ратне приче са Кошара“ и својим сведочењима дали допринос у писању књиге „Кошаре“, из едиција „Ратник“ – нагласио је Ковачевић.
Поводом Видовдана, Дана ветерана 63. падобранске бригаде, Удружење је доделило плакете и захвалнице за изузетан допринос раду и афирмацији Удружења.
Плакете су додељене министру одбране, начелнику Генералштаба, новинарки РТС-а Слађани Зарић, а међу награђенима плакетама били су ратни командант 63. падобранске бригаде за време НАТО агресије генерал-мајор Илија Тодоров и бригадни генерал Мирољуб Чупић.
У знак сећања и великог поштовања према свим погинулим и рањеним припадницима бригаде, као и према породицама погинулих бораца, окупљени су обишли место погибије команданта 63. падобранске бригаде пуковника Саше Ђорђевића и поручника Дејана Рајчевића, где је служен парастос.
Данашњем скупу присуствовао је и бригадни генерал Саво Иришкић, као и чланови породица погинулих припадника падобранске бригаде.
Традиционални Видовдански скуп, који окупља бивше припаднике 63. падобранске бригаде и ратне ветеране, организује се у циљу неговања традиција 63. падобранске бригаде и одбрамбених ратова Републике Србије.